3D – technologie pro mnoho oborů

Moderní doba přináší řadu zajímavých technologií. Co bylo ještě před několika lety spíše v oblasti sci-fi, je dnes docela dobře možné a považujeme to za naprosto normální. Jednou z takových technologií je i 3D tisk, kdy se z digitální předlohy pomocí 3D tiskárny vyrábějí fyzické trojrozměrné předměty. Tento systém funguje v podstatě opačně nežli v případě obráběcích strojů.

3d tisk

  • U obrábění se z jednoho velkého kusu pomalu odebírá materiál až do chvíle, kdy je výrobek hotov.
  • Při tisku 3D je materiál pomalu vrstven.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je tato technologie zcela nová, není tomu tak. Počátky tisku 3D sahají až do osmdesátých let dvacátého století. Jak je možné, že se na světlo světa dostaly teprve nedávno? Vynálezci si nechali své nápady patentovat a pak si je přísně hlídali. Proto je dnes více možností v nabízených technologiích 3D tisku. Poté, co platnost některých patentů vypršela, začaly být tyto technologie volně šiřitelné.

  • 3D tisk se pomalu dostával nejen do různých průmyslových oborů, ale také ho mohli využívat amatéři kupříkladu při modelářských činnostech.

 
3D technologie má velice široké možnosti. V současné době ji lze využívat například i v lékařském výzkumu. Nejvíce využívanou technologií 3D tisku je Fused Deposion modeling (FDM). Můžete se také setkat s označením FFF (Fused filament fabrication). Jedná se o stejné technologie, jen jsou jinak označené.

3d tiskárna

  • Princip spočívá v tavení materiálu, který je tiskárně dodáván v podobě plastové struny (filamentu).
  • Tiskový materiál se vkládá do zásobníku tiskárny ve formě struny na cívce.

    • Z ní si tiskárna filament postupně odmotává.

Technologie FDM/FFF patří mezi nejlevnější způsoby 3D tisku. Za nevýhodu se může považovat dlouhý čas celého procesu nebo široký rozptyl kvality. Kvalita výsledného produktu je závislá především na modelu použité tiskárny a na poskytnutém materiálu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru