Emerson Fittipaldi – jednou dole, jednou nahoře

Také někdy používáte větu – Jezdíš jako Fittipaldi? Emerson Fittipaldi měl k automobilovému sportu blízko doslova už od svého narození. Jeho otec Wilson Fittipaldi a rovněž matka Juzy byli nadšenými a aktivními závodníky. O finanční prostředky také nebyla nouze, a tak nic nebránilo tomu, aby se Emerson vydal stejnou cestou jako jeho rodiče.

formule

  • Možná by se mohlo zdát, že měl Emerson tak trochu prošlapanou cestičku a měl tedy vstup do světa Formule 3 snazší než kdokoliv jiný.
  • Sice na tom něco pravdy bylo, ale Emerson brzy dokázal, že má kromě známého jména také dostatečnou dávku talentu.

Brzy se dostavily výsledky a mladý závodník si začíná budovat slušnou kariéru. V ní mu paradoxně pomohla tragédie v holandském Zandvoortu na závodech F1, kde z trati vylétl Britský závodník Piers Courage a následně zahynul. Majitel týmu Frank Williams přijal na jeho místo právě Emersona. Sezóna 1972 ho doslova katapultovala na špičku mezi závodníky F1. Vyhrál pět závodů a povedlo se mu porazit i dvojnásobného mistra světa Jackie Stewarda.

  • Po neshodách v týmu Lotusu odchází Emerson Fittipaldi ke konkurenci.
  • S McLarenem uzavírá tříletou smlouvu.

Chyba, která znamenala konec kariéry

Roku 1976 ale Fittipaldi udělá zásadní chybu v rozhodnutí přestoupit k brazilské stáji Copersucal-Fittipaldi. Tím jeho úspěchy prakticky končí a za pět dalších let se dostal na stupně vítězů pouze dvakrát.

motosport

  • Po roce 1980 s aktivním závoděním končí.
  • Kdysi bohatý Fittipaldi v tomto týmu pohřbil většinu svého majetku a odchází od něho i manželka.

Předpokládaný návrat k F1 se nekoná a Emerson odchází do amerického seriálu IndyCars. Slaví vítězství v prestižním závodě 500 mil Indianapolis, ale poté havaruje v Michiganu a s kariérou definitivně končí.

  • Roku 2001 byl uveden do americké motoristické síně slávy.
  • Od roku 2006 vedl brazilský národní tým v seriálu A1 GP.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru