Kde se vzalo první kolo?

Mnohdy si důležitost věcí, které vznikly před dávnými lety, ani neuvědomujeme. Hovořit ale o převratném vynálezu v určitém období v souvislosti s kolem, je tak trochu ošemetné.

  • Nikdo totiž nemůže přesně určit, kdy vlastně bylo první kolo, které mělo nějakou důležitou funkci, vynalezeno.

kolo

Možná si mnozí z nás ještě pamatují informaci ze školních lavic, která nám tvrdila, že vynález kola mají na svědomí lidé pozdního neolitu. A společně s kolem se tehdy objevily další technologie. Tím pádem se lidstvo posunulo na své cestě o další kus kupředu.

  • Přesněji řečeno, podle této teorie jsme vstoupili do doby bronzové.

Kde tedy můžeme dohledat první kolo?

Jestliže bychom se soustředili na veškeré důkazy, pak můžeme s jistotou tvrdit, že kolo znali obyvatelé dnešního Iráku už 3500 let před naším letopočtem. Znali ho ale skutečně? Existují totiž jen důkazy v podobě grafického znázornění.

  • Jiná teorie nám říká, že mnoho nových technologií pochází od Sumerů.
  • Tedy civilizace, která existovala na území Mezopotámie.

    • A kromě jiného, vypustila do světa i kolo.

horské kolo
Nebo, že by to byla Sýrie, která je rovněž kandidátem na uznání prvenství tohoto vynálezu? Tento názor je ale zpochybňován, protože neexistují žádné důkazy, že se používaly například kolové vozy.

Odkud tedy pochází nejstarší nalezené kolo na světě?

Překvapivě z Evropy. Před několika lety vědecký svět šokoval nález kola při vykopávkách ve Slovinsku. Po prozkoumání se zjistilo, že je jeho stáří mezi 5 100 až 5 300 lety. Samotný nález kola ale nebyl jediným překvapením, které na vědce čekalo.

  • Po důkladnějším prozkoumání bylo zjištěno, že osa kola je dokonale technologicky zpracovaná.
  • Každá část kola byla vyrobena z jiného druhu dřeva, aby přesně plnila svou funkci.

Kolo bylo s největší pravděpodobností součástí dvoukolového vozu. A vzhledem k dokonalému zpracování je zřejmé, že měli tuto technologii stavitelé vozu naprosto zvládnutou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru