Vyzkoušejte pita chleba

Vypadá to sice jako placka, ale zase není to až tak úplná pravda. Pita chleba je považován jako libanonský, syrský, arabský chléb a setkáte se s ním i v Izraeli, kde jej pečou snad na každém rohu. V podstatě ho nalezneme i v regálu různých obchodních center v naší republice. A vzhledem k tomu, že máme spoustu šikovných rukou, tak v domácím prostředí si můžete tento chléb upéct sami. Pojďme si ho ale nejdříve představit.

pita chléb

Co je pita chléb

Jedná se o mírně nafouklou placku a to díky vzduchové bublině, která je uvnitř ní. Ovšem takto upečený chléb je právě ten správný. Kapsa je určena k tomu, aby se mohla jednoduše něčím dobrým naplnit. A skutečně možností, jak použít pitu je snad nekonečné. Vykouzlíte z ní domácí gyros, zkombinujete s trhaným masem, může doplnit grilovanou i čerstvou zeleninou. Ideální příloha k masu nebo jako běžné pečivo. Zkrátka s pitou může být každý kouzelník. Navíc přináší další benefity.

  • Dá se udělat v předstihu, když zrovna máte čas. Klidně s přípravou lze začít den předem. Zadělat těsto a to nechat v lednici pomalu kynout do druhého dne.
  • Úplně nejzákladnější je pita z bílé mouky, ale buďte originálnější, přidejte česnek, papriku, nasekaná sušená rajčata a podobně.
  • Pita se doma neztratí. Dá se v podstatě napéct pěkně do zásoby. Klidně se dá konzumovat ihned čerstvá, ale rovněž není problém ji zmrazit a později rozpéct.

pita chleba

Základní recept:

400 g hladké mouky
7 g sušeného droždí
2 lžíce olivového oleje
250 ml vlažné vody
½ čajové lžičky soli
Postup je jednoduchý, jako u každého kynutého těsta. Mouku promícháme s droždím, osolíme, zalijeme vlažnou vodou a přidáme olej. Pořádně prohněteme a necháme vykynout. Poté tvoříme menší bochánky, které ještě zakryté necháme dokynout. Ty rozválíme, a buď dáme do trouby na předehřátý plech, nebo na plotýnce použijeme pánvičku, kde je budeme dělat na sucho.
Po upečení je můžeme potřít máslem nebo olejem, ale není to nutností.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru