Kybernetická bezpečnost: Víte, jak si vytvořit správné heslo?

Kybernetická bezpečnost je pojem, který se používá stále častěji. A není divu – jde totiž o téma, které se týká všech uživatelů internetu. Zabezpečení dat a informací je stále aktuálnější problematika. A to hlavně proto, že hrozeb, které se na internetu objevují, přibývá.

Co je to kyberprostor a jak se v něm chovat?

Kyberprostor je pro spoustu lidí stále velká neznámá, a to i přesto, že se v něm denně pohybují, komunikují a sdílí nejrůznější obsah. Jde o virtuální prostor, ve kterém se pomocí technologií a systémů zpracovávají a přenášejí informace a data. Chovat se v tomto prostoru obezřetně je důležité kvůli ochraně soukromí a důležitých údajů.

Opatření, která vedou ke snížení rizik spojených s kybernetickými hrozbami, existuje celá řada. Je dobré tato opatření znát a používat je, ať už jako jednotlivec, nebo v rámci organizace. Pokud chcete mít jistotu, že pro kybernetickou bezpečnost vaší firmy děláte maximum a nehrozí vám ztráta ani únik dat, můžete se obrátit na IT společnost, která se kyberbezpečností zabývá.

V dnešní době organizace pravidelně školí své zaměstnance v oblasti informační bezpečnosti, protože se ukázalo, že nejslabším článkem v otázce kyberbezpečnosti jsou právě zaměstnanci. Aktivit, které by mohly ohrozit bezpečnost dat ve firmě a které zaměstnanci nepovažují za rizikové, je celá řada. Typickým příkladem může být:

  • otevírání spamových e-mailů a klikání na neznámé odkazy,
  • používání osobních nebo veřejných zařízení na pracovní záležitosti,
  • sdílení citlivých informací s neoprávněnými osobami,
  • používání neoficiálních zařízení a nástrojů pro sdílení souborů,
  • vytváření slabých hesel.

Hesla a správné zabezpečení účtů

Nesprávné používání hesel je jedním z nejčastějších způsobů, kterým může být ohrožena bezpečnost firemních informací. Proto je důležité zaměstnance i v této oblasti vzdělávat, aby nedocházelo k úniku a ztrátě dat. Existuje pár základních bodů, které je dobré mít na paměti při vytváření hesel.

Kyberbezpečnost

Silné heslo

Základem úspěchu je vytvoření silného hesla. A jak se pozná silné heslo? Je to takové heslo, které je zkrátka velmi obtížné uhádnout. Obecně platí, že by mělo obsahovat minimálně 8 znaků a kombinovat malá a velká písmena, číslice a speciální znaky. Nejlepší variantou je, když heslo nedává vůbec žádný smysl a neobsahuje konkrétní slova.

Pravidelná změna

Dalším tipem, jak ochránit své účty, je hesla pravidelně měnit – ideálně jednou za tři měsíce. Teď se asi ptáte, kdo si to má pořád všechno pamatovat? Nebojte, v dnešní době už existuje celá řada softwarů, které vám hesla bezpečně uloží a budou je vyplňovat za vás. S tím souvisí také rada, abyste si vybrali důvěryhodný software a nepsali si hesla na papírek a ani si je neposílali do zpráv.

Jiný účet, jiné heslo

Řiďte se tímto jednoduchým pravidlem, kdy pro každý účet budete používat unikátní heslo. Díky tomu budou všechny účty samostatně chráněné a nestane se, že by neoprávněná osoba získala přístupové údaje k více účtům najednou.

Bezpečná Wi-Fi a bezpečné zařízení

Veřejné Wi-Fi sítě jsou skvělé a jistě vás už nejednou zachránily. Nicméně mějte na paměti, že pokud jste přihlášeni na neznámou Wi-Fi síť nebo používáte veřejný počítač, jste snadným terčem pro kybernetický útok. Z toho důvodu se nikdy nepřihlašujte k důležitým účtům.

Dvoufaktorové ověření

Poskytuje ještě větší zabezpečení účtu díky tomu, že kromě zadání hesla musí uživatel ověřit svou identitu pomocí další informace. Může se jednat například o kontrolní otázku nebo zaslání bezpečnostního kódu na mobilní telefon. Pokud tedy je možnost dvoufaktorového ověření, určitě ji využijte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru