Po sklence alkoholu sahá čím dál tím více Čechů, navzdory zavřeným hospodám

Hospody, kluby i restaurace jsou zavřené, přesto roste počet lidí, kteří pijí nadměrně alkohol. K tomuto závěru dospěla studie, která mapovala konzumaci alkoholu během pandemie koronaviru a s tím souvisejícími karanténními opatřeními. Lidé sahají po alkoholu kvůli strachu z onemocnění a následků, ale také z obav z ekonomických dopadů koronavirové pandemie, z důvodu chronického stresu nebo společenské izolace. Kdy jde pouze o dočasný stav a kdy se jedná již o závislost?

stažený soubor

Češi pijí více

Přestože dovozci a výrobci alkoholu shodně deklarují velký pokles za rok 2020, odborníci bijí na poplach. Nižší absolutní čísla spotřeby alkoholu jsou dílem zavřených hotelů, restaurací, ale především absencí zahraničních turistů a dělníků, ne však uvědomělostí Čechů. Naopak, podle lékařů lidé pijí v době pandemie více a vzniká tak široká skupina obyvatel se závislostí na alkoholu. Za nízkorizikové pití alkoholu přitom lékaři považují u dospělého muže 3 dcl vína, u žen cca 2 dcl denně.

Sklenka nebo dvě během home office

Záleží také na motivu pití alkoholu, samozřejmě je rozdíl mezi posezením s přáteli nebo s partnerkou u romantického filmu a sklenkou na kuráž před online pracovní poradou. Právě home office umožňuje větší míru pití alkoholu během pracovního dne nebo naopak po jeho skončení, kdy dotyčný má pocit, že alkoholem musí vypnout online pracovní prostředí i distanční vzdělávání, které klade na dospělé doslova nehorázné nároky, což způsobuje v rodinách napětí a vede k častým hádkám. Sklenka, dvě nebo tři jsou pak únikem z tohoto domněle šíleného světa čtyř stěn.

onlinechlap.cz_adicare_cz_01

Kontrola konzumace nebo léčba závislosti?

Každé pití alkoholu může vést ke zdravotním obtížím, proto po uvědomění si problému je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Léčba, jak se zbavit závislosti na alkoholu, závisí na formě závislosti. V některých případech je nutná doživotní abstinence a pobyt v léčebně, v jiných postačuje ambulantní léčba v rámci programu kontrolované konzumace s terapií na posílení sebekontroly a odhalení psychologických příčin nadměrného pití tak, aby dotyčný zvládal různé životní situace bez nadměrného pití alkoholu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru