Sergej Bubka – rekordman s jednou olympijskou medailí

Ten, kdo se pohybuje na internetu a sociálních sítích, jistě čas od času zaregistruje různé ankety o tom, kdo je nejslavnější, nejkrásnější, prostě nejúžasnější. Tyto ankety o „nej“ se také týkají sportovců. Do ankety fanoušků o to, kdo je považován za nejúspěšnějšího sportovce, se zapojilo neskutečné množství respondentů.

skokan o tyči – záběr zezadu

  • Vzhledem k tomu, že anketa byla celosvětová, není jistě žádným překvapením, že nejvíce bodovali američtí basketbalisté a hráči amerického fotbalu.

Do první padesátky se ale dostali překvapivě (ale zaslouženě) i tak trochu zapomenutí sportovci. Na pětačtyřicáté příčce se umístil fenomenální atlet ve skoku o tyči, Sergej Bubka, který přes dvacet let držel světový rekord výkonem 6,15 m. Na svém kontě má dokonce 35 světových rekordů. Byl historicky prvním tyčkařem, který překonal hranici šesti metrů.

Hodně talentu, a ještě více smůly

Skoku o tyči se začal Sergej Bubka věnovat už ve svých devíti letech. Jako dvacetiletý se prosadil ve sportovním světě výkonem 5,70 metru. A pak už jen zvedal pomyslnou i skutečnou laťku stále výš. V letech 1984, 1985 a 1986 byl vyhlášen nejlepším sportovcem SSSR.

skok o tyči – černobílý digitálně upravený obrázek

  • Je tak trochu paradoxem, že se mu příliš nedařilo na olympijských hrách.

LOH 1984 byly Sovětským svazem (i Československem) bojkotovány z důvodu „nedostatečného zajištění bezpečnosti a nerespektování důstojnosti sportovců“. Skutečným důvodem byla v podstatě odveta za bojkot OH v Moskvě (1980), kam nedorazilo na výzvu USA 65 zemí. Měl to být protest proti invazi SSSR do Afganistánu.

  • Politika je bohužel tedy součástí všeho.
  • I vrcholového sportu.

Jediným úspěchem byly pro Bubku OH roku 1988, kde ve své disciplíně zvítězil.

  • Barcelona 1992 pro něho znamenala neúspěch díky neplatným pokusům.
  • Na LOH 1996 v Atlantě se při kvalifikačním tréningu zranil a v následných OH v Sydney se mu nepodařilo postoupit z kvalifikace do hlavního závodu.

Přesto je tento atlet dodnes právem uznáván a obdivován.

  • A kdo byl hlavním vítězem zmíněné ankety?
  • Pochopitelně americký basketbalista Michael Jordan.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru