Úrokové sazby stále klesají, a to už 10 měsíců v řadě

Posledních deset měsíců se banky předhánějí o to, kdo bude mít nižší úroky a výhodnější podmínky. Konkurenční boj je jeden z hlavních důvodů, proč se průměrná sazba v listopadu 2019 dostala na 2,35 procent. Oproti říjnu se jedná o minimální snížení, protože tehdy byla hodnota 2,36 procent. Nejnižšími ovšem byli v prosinci 2016, kdy klesly až na 1,77 procent.

graf šipky dolů

Průměrné hodnoty se týkají především běžných společností. U nebankovní americké hypotéky https://www.fahd.cz/americka-hypoteka-nebankovni/ se bude jednat o vyšší sumu. Vždy musíte pamatovat na to, že se jedná o průměrná procenta. U konkrétního druhu půjčku a společnosti se budou čísla znatelně lišit. Proto se vždy předem informujte o konkrétním produktu.

Listopad je aktivní měsíc

Z pohledu zájmu o hypotéky je listopad pravidelně každý rok velmi silným. Právě v listopadu se uzavře nejvíce smluv na nemovitosti za celý rok. Podle odborníků se zdá, že se hypoteční trh pomalu vrací do normálu a lidé zase začínají mít zájem o vlastní nemovitosti. Díky přísnění podmínek v minulém roce aktivita na čas ustala, ale nyní se trh zotavuje.

Úrokové sazby se od loňska snížily také z toho důvodu, že vzrostly ceny nemovitostí. Bankám se tak nižší sazba stále vyplatí. Lidé jsou ovšem spokojenější a domy i byty proto znovu nakupují. Podle analytika Daniela Horňáka se procenta nyní dostala na dno, ze kterého se společnosti budou těžko zvedat. Těžko ale říct, co přinesou následující roky.

grafy bankovní doklady

Co se očekává do budoucnosti?

Finanční trh se v současnosti dostal na dno. Klienti jsou pochopitelně rádi a pokud plánujete koupi domu nebo bytu, teď je na to ideální doba. Další snižování totiž už asi nepřijde. Poradce České bankovní asociace prohlašuje, že ve chvíli, kdy se úroky někam posunou, tak jedině nahoru. Pořídit si vlastní nemovitost je nyní z pohledu žádosti o hypotéku velmi výhodné. Poklesu cen nemovitostí se asi jen tak nedočkáme, a proto je nyní ideální čas na koupi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru