Autobaterie má svoji životnost

Pokud automobil využíváme na krátké vzdálenosti, je třeba počítat s problémy, které se dříve nebo později projeví. Krátké vzdálenosti a následně vysoký odběr elektřiny nejrůznějším vybavením auta způsobují, že se autobaterie rychle vyčerpává a to nemluvě o velmi nízkých teplotách, kdy může mít baterie pouze polovinu své obvyklé kapacity. Není divu, že poté problémy se startováním budou na denním pořádku. Nicméně je velmi dobré se také zaměřit na životnost samotné baterie, která obvykle dosahuje pouhých 4-6 let. Po uplynutí této doby je skutečně vhodné počítat s její výměnou. Životnost se dá ale prodloužit i správným používáním, stačí dodržet pár podstatných zásad.

startování auta za pomoci kabelů

  • Musí mít odpovídající velikost a být pořádně připevněná. Otřesy snáší velmi špatně a má to konečný vliv i na její dobu působnosti.
  • Je třeba, aby byla správně dobitá. Zde je důležitá odpovídající kondice automobilu a také čistota spojů.
  • Delší dobu auto stojí, tak je třeba použít usměrňovač neboli udržovací nabíjení.

Jaký typ vybrat?

Nejlepší je se vždy držet doporučení od výrobce. Na trhu hned máme několik různých nabídek a ne vždy je jednoduché s e v nich zorientovat.

autobaterie

  • Olověná autobaterie – hodí se spíše pro starší typy aut zhruba tak do výroby roku 2005, které zase neoplývají tak bohatou a náročnou výbavou, především nemají tyto vozy systém ESP – elektronický stabilizační systém. Baterie má viditelné zátky pro přístup ke článkům a rozhodně vyžaduje pravidelnou kontrolu a doplňování vody.
  • Bezúdržbová baterie – skvělá pro ty, kteří nechtějí ztrácet čas údržbou. Hodí se do všech automobilů, které ovšem neoplývají přítomností stop-start. Nemá šroubovací zátky pro přístup ke článkům. Díky použité vápníkové technologii je pro ně typické velmi malé odpařování elektrolytu.
  • Baterie typu EFB a AGM – jsou vhodnými adeptky pro moderní vozidla, která mají stop-start systém. Týká se to vozidel vyrobených po roce 2012 a mají zvýšenou odolnost pro časté startování. Také jsou některé typy uzpůsobeny tak, že snesou větší zátěž, která je typická pro rekuperaci energie během brždění.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru