Jak se zbavit nepříjemného pocení

Pocení je přirozený proces v lidském těle. Někdo se potí málo, někdo zase moc. Což může být značně nepříjemné, obzvláště v situacích, na kterých nám záleží.
Potí se vám ruce nebo máte často v podpaží mokré koláče? Nadměrné pocení nám může znepříjemňovat různé situace, a snižovat tak sebevědomí. Občas je těžké s ním účinně bojovat a zbavit se ho. Jak se tedy nepříjemné pocení pokusit alespoň eliminovat?

nepřijemné pocení

Proti nadměrnému pocení, tzv. hyperhidróze mohou pomoci antiperspiranty, bylinky, léky nebo operativní zákrok.
Hyperhidrózou trpí kolem 2% obyvatel a ty se potí přibližně 5x tak více než je obvyklé. Ke zvýšenému pocení u takových lidí nedochází jen při zvýšené fyzické aktivitě, ale také v klidovém stavu. Důsledkem pak může být nepříjemný zápach, vyhýbání se sociálním kontaktům, stud a snížené sebevědomí.
Nejčastější příčiny nadměrného pocení

  • obezita
  • těhotenství
  • kouření
  • hypoglykémie
  • nadměrné konzumování alkoholu a kávy
  • autoimunní onemocnění
  • menopauza

Vezměte si na pomoc bylinky
Proti nadměrnému pocení můžete vyzkoušet bylinkové čaje. Vhodná je například šalvěj lékařská. Popíjení takového čaje ovšem není vhodné pro těhotné ženy a nedoporučuje se ani dětem. Doporučuje se i čaj z kopřivy nebo levandule.
Mějte nepříjemné pocení pod kontrolou
Abyste mohli vaše pocení eliminovat, snažte se vyhýbat konzumaci alkoholu, kávy a omezte kouření. Pravidelně se také sprchujte a používejte antiperspiranty. Vhodné je i popíjení šalvějového čaje. Jakou cestou se ovšem vydat, pokud ani tyto rady nepomáhají?

bylinky

Farmakologická léčba
Řešením mohou být i farmaka, konkrétně anticholinergika, která blokují tvorbu potu. Jsou tu ovšem rizika nežádoucích vedlejších účinků (např. rozostřené vidění, suchost sliznic, zadržování moči).
Chirurgická léčba
Krajním řešením je pak chirurgická léčba, kdy dojde k odstranění potních žláz z podpaží. Zde je ovšem riziko trvalých následků. Konkrétně může dojít k omezení hybnosti ruky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru