Zelenina pokaždé jinak

Jakmile se přihlásí ke slovu jarní měsíce, tak tělo se dožaduje nějakého zdravého přísunu vitamínů. Není divu, zima byla dlouhá a tak je třeba doplnit zase zásoby. Je pravdou, že jsou mezi námi hotoví milovníci zeleniny, ale také její odpůrci a to je potom velmi těžké pozřít jakýkoliv kousek. Přesto to nemění nic na tom, že zelenina má vysoký podíl vitamínů, minerálních látek a dalších zdraví prospěšných látek. Dá se rovněž připravit různými způsoby, díky čemuž se dá i častěji konzumovat. Aby se zachovalo co nejvíce látek, které přinesou tělu užitek, tak je třeba zvolit tu nejšetrnější úpravu.

zeleninová mísa

Restování – stačí na pánvi rozehřát trochu oleje a přidat drobně nakrájenou zeleninku. Tento způsob je vhodný pro houby, cuketu, artyčoky nebo i fenykl.
Blanšírování – Jestli jste se někdy podivili, že vařená zelenina vypadá jako čerstvá, tak není divu, jelikož někdo použil tuto metodu. Zelenina se velmi krátce povaří ve vroucí vodě a pak se musí ihned prudce zchladit ledovou vodou. Tím je zachována nejen barva, ale rovněž živiny. Samozřejmě je ideální pro zeleninu, která nevyžaduje delší vaření, jako je hrášek, mangold nebo špenát.
Vaření v páře – zde se zelenina nedostane vůbec do kontaktu s vodou, ale pouze s párou. Podle druhu zeleniny se musí upravit i doba vaření. Zde se může vařit vše a pára zachová maximum všech vitamínů a dalších látek.

mix zeleniny

Pečení v sáčku – budete potřebovat pečící sáček nebo i pergamenový papír. Vložíme takto připravenou zeleninu do trouby a pečeme při 200°C do měkka. U horkovzdušné verze trouby stačí teplota kolem 170°C. Mohou se tak zpracovávat všechny druhy zeleniny a kořenová bude zvláště křupavá.
Vaření ve vodě – zelenina se vaří na skus a vývar lze použít do polévky nebo omáčky. Ideální pro květák, brokolici, mrkev nebo růžičkovou kapustu.
Dušení s troškou oleje – zeleninu je třeba zprudka opéct a poté zalít menším množstvím vody, také je potřeba snížit teplotu. Ani v tomto případě neuděláte chybu s žádným druhem zeleniny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru