Jak předejít opotřebení kloubů?

Zavilí sportovci by nám mohli vyprávět, jak je kde co bolí. Někdo si může říct, vždyť jsou aktivní, pohybují se, sportují, jejich tělo je na zátěž zvyklé, tak jak je může něco bolet?
Ano, jejich tělo je na zátěž zvyklé, ale profesionální sportovci jdou bohužel leckdy až za hranici toho, co jejich tělo snese a klouby se tak opotřebovávají mnohem rychleji a chrupavka už sama nedoroste. Mnozí odcházejí do sportovního důchodu v nejlepších letech, kdy mi ostatní si užíváme života plnými doušky, a přitom oni mají tělo „zrasované“. Proč to dělají? Žijí sportem, je to jejich živobytí, ale hlavně mu podlehli a ženou se za výsledky, chtějí se stále zlepšovat. Je to jejich droga.

zraněný fotbalista ležící na trávníků

Ale je i spousta amatérů, kteří se věnují sportu a neznají svou hranici, respektive ji nechtějí poznat a svůj organismus přetěžují. K opotřebení kloubů přitom dochází i v běžném životě, a to stárnutím, leckdo k tomu přidá stavbou domečku, a pro splnění svého snu dělá i nemožné. Proč by odvezl kolečko cihel na vícekrát, když jich může naložit dvojnásobek a odvézt to najednou …? A takhle pokračuje celé roky svépomocí, ale nepociťuje hned žádné příznaky. Je unavený, to ano, ale klouby začnou pomalu stávkovat a k jejich opotřebení dojde mnohem dříve, než u jeho kolegy ve stejném věku, který o kloubní aparát pečoval a nepřetěžoval ho. Někdo si, bohužel, nedá poradit a v pokročilém věku už je pozdě něco řešit. Bolesti a otoky kloubů se mohou objevit pak jakoby znenadání, ale my víme, že se k tomu schylovalo již delší dobu, kdy se ten dotyčný „nešetřil“.

tejpování bolestivého kolene

Opotřebením kloubů jsou ohrožení hlavně starší lidé, lidé obézní, výše zmiňovaní aktivní profesionální sportovci, ale také ti, kteří se dlouhodobě nepohybují anebo jsou vystaveni jednostranné zátěži bez možnosti změny.
Proto je vhodné sportovat rozumně a užívat i doplňky stravy, které vám napomohou k udržení správné rovnováhy vitamínů, minerálů, hydrolyzovaného kolagenu anebo preventivní používání různých ortéz, bandáží a návleků.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru