Sachrův dort: Historie nejslavnějšího dortu světa

Mladý cukrář vytvořil jednoduchý, ale nevšední dort

Sacherovi bylo pouhých 16 let a pouze nahrazoval nemocného cukráře. Jelikož čokoláda byla jeho oblíbenou ingrediencí, o které věděl, jak nejlépe s ní zacházet, vytvořil tento dort.  Vytvořil jednoduchý čokoládový korpus, jemuž na zajímavosti přidal uprostřed namazaný meruňkový džem. Vzhled potom doladil čokoládovou lesklou polevou. Když Metternich ochutnal výtvor mladého kuchtíka, byl nadšený.

porce dortu na talíři

Soud s Peterem

V následujících letech byl „Sacher torte“ zdrojem nešvaru, protože se o jeho vynález ucházel Švýcar Daniel Peter. Peter věřil, že vynález tohoto dortu byl jeho, ale Sacher tento případ vyhrál v roce 1875. V roce 1876 přestal být Franz Sacher cukrářem a otevřel ve Vídni hotel, který nese jeho jméno a který je dodnes místem, kde se lidé schází, aby jejich mlsné jazýčky ochutnaly světově proslulou dobrotu.

Sacher nebo Demel: jaký je originální dort?

Autentický recept na Sachrův dort je absolutní výsadou hotelu Sacher, který otevřel Franz Sacher společně se svým synem Eduardem. Dnes je v rafinované cukrárně vídeňského hotelu oficiální verze, doplněná o vlastní značku.
Znalci v oboru však budou vědět, že i v historické cukrárně Demel je připravena varianta často srovnávaná s originálem. Odkud však pochází takové soupeření? 
Sachrův dort zdokonaloval jeho syn, který byl nucený v době ekonomické krize pracovat v královské cukrárně Demel a přinesl s sebou nejen své zkušenosti, ale i dort.

kousek dortu s vidličkou

Výsledkem byl další prudký spor mezi majiteli obou podniků o vlastnictví dortu. V roce 1962 definitivně soud rozhodl ve prospěch Sachera, který jediný může prodávat dort pod tímto označením.
Kromě hotelu Sacher ve Vídni si jej můžete užít v elegantním hotelu Sacher v Salcburku a v kavárně Café Sacher v Innsbrucku a Grazu. Je také možné si s ním zahřešit na letišti ve Vídni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru