Mladý cukrář vytvořil jednoduchý, ale nevšední dort
Sacherovi bylo pouhých 16 let a pouze nahrazoval nemocného cukráře. Jelikož čokoláda byla jeho oblíbenou ingrediencí, o které věděl, jak nejlépe s ní zacházet, vytvořil tento dort. Vytvořil jednoduchý čokoládový korpus, jemuž na zajímavosti přidal uprostřed namazaný meruňkový džem. Vzhled potom doladil čokoládovou lesklou polevou. Když Metternich ochutnal výtvor mladého kuchtíka, byl nadšený.
Soud s Peterem
V následujících letech byl „Sacher torte“ zdrojem nešvaru, protože se o jeho vynález ucházel Švýcar Daniel Peter. Peter věřil, že vynález tohoto dortu byl jeho, ale Sacher tento případ vyhrál v roce 1875. V roce 1876 přestal být Franz Sacher cukrářem a otevřel ve Vídni hotel, který nese jeho jméno a který je dodnes místem, kde se lidé schází, aby jejich mlsné jazýčky ochutnaly světově proslulou dobrotu.
Sacher nebo Demel: jaký je originální dort?
Autentický recept na Sachrův dort je absolutní výsadou hotelu Sacher, který otevřel Franz Sacher společně se svým synem Eduardem. Dnes je v rafinované cukrárně vídeňského hotelu oficiální verze, doplněná o vlastní značku.
Znalci v oboru však budou vědět, že i v historické cukrárně Demel je připravena varianta často srovnávaná s originálem. Odkud však pochází takové soupeření?
Sachrův dort zdokonaloval jeho syn, který byl nucený v době ekonomické krize pracovat v královské cukrárně Demel a přinesl s sebou nejen své zkušenosti, ale i dort.
Výsledkem byl další prudký spor mezi majiteli obou podniků o vlastnictví dortu. V roce 1962 definitivně soud rozhodl ve prospěch Sachera, který jediný může prodávat dort pod tímto označením.
Kromě hotelu Sacher ve Vídni si jej můžete užít v elegantním hotelu Sacher v Salcburku a v kavárně Café Sacher v Innsbrucku a Grazu. Je také možné si s ním zahřešit na letišti ve Vídni.