Kdy je čas na výměnu baterie v notebooku

Baterie dělá notebook notebookem. Jak poznáme, že již nazrál čas na její výměnu a jak si vybrat tu správnou?

Jak dlouho vydrží baterie v notebooku

Baterii do notebooku lze považovat za spotřební zboží. Její životnost se v průměru snižuje již po několika měsících používání zařízení.
Už mezi druhým a třetím rokem (některé zdroje uvádějí maximální životnost až 5 let) je prakticky na hranici své životnosti. A to bez ohledu na to, zda ji používáte nebo nikoli. Každá baterie zkrátka degraduje v čase a chování uživatele na to nemá žádný vliv. Lze říci, že zvládne 300 až 1000 nabíjecích cyklů.
V současných noteboocích se již navíc nepočítá s tím, že byste baterii mohli vyjmout, když se se svým notebookem nechystáte cestovat. Jestliže ji aktivně využíváte, dbejte na to, abyste ji vždy nabíjeli na hodnotě 30 až 80 %.
Nikdy ji nenechávejte dojít do stavu tzv. hlubokého vybití. Li-on baterie na rozdíl od starších typů netrpí paměťovým efektem.

Obrázek1

Jak poznáte, kdy vyměnit baterii

Že je čas na výměnu baterie pozná uživatel sám bez jakýchkoli sofistikovaných nástrojů. A to jednoduše podle výdrže samotného notebooku. Zvládne zpravidla jen několik málo minut provozu.
Chcete-li mít přesnější představu o tom, v jakém stavu je, taktéž si můžete stáhnout speciální software, který monitoruje počet nabíjecích cyklů. Někteří výrobci do svého notebooku tento software implementují již z výroby.
U nové baterie se doporučuje si proto zkontrolovat datum výroby, abyste si ji již z obchodu nepřinesli prakticky zastaralou.
Při výběru nové baterie do notebooku je nejjednodušším způsobem dohledat typové značení vašeho notebooku a do vyhledávače k němu zadat klíčové slovo baterie.

Jak vybrat vhodnou baterii

U samotné baterie k notebooku je pak potřeba se podívat především na její kapacitu a na napětí. Kapacita se udává v ampérech, tedy jednotkách silového napětí elektrického proudu. Určuje, jak dlouho nám baterie vydrží nabitá. Tedy platí, že čím vyšší kapacita, tím déle baterie bez nabíjení vydrží.

Obrázek2

Další stěžejní veličinou je napětí baterie. Jednotkou napětí je volt. Napětí na obou bateriích, tj. staré i nové, musí být vždy shodné.
Baterii si můžete zakoupit značkovou přímo od výrobce notebooku, případně jako OEM výrobek od výrobce baterií. U originálních bateriích vám produktové číslo spolehlivě zajistí, že baterie daného označení je skutečně pro váš notebook vhodná.
Pozor, baterie mají i modelové označení. Vzhledem k tomu, že u baterií nebývá větší množství konfigurací, mělo by to být lhostejné. Pod modelovým číslem byste tak kompatibilní baterii měli najít rovněž.
Starou baterii můžete vyhodit do elektrického odpadu, případně ji ponechat v obchodě, pokud si předem zjistíte, že je provozovatel schopen ji od vás převzít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru