Luštěniny v kuchyni – správná volba

Luštěniny představují lepší alternativu pro globální ekosystém, nejsou náročné na vláhu a zlepšují půdní podmínky.

Luštěniny: kompletní zdravé jídlo

Hrách, fazole, cizrna, čočka, sója, to jsou nejoblíbenější luštěniny u nás. S výjimkou sóji obsahují zanedbatelné množství tuku. Mají velký podíl bílkovin, vitamínů a minerálních látek.
Po staletí představovaly pro některé populace jediný zdroj bílkovin a to natolik, že si vysloužily přezdívku „maso chudých“. Luštěniny mohou nahradit maso, ryby a vejce. Tělu dodávají potřebné látky a energie. Mohou se používat jak čerstvé, tak usušené.

suché luštěniny

Jde o potravinu tak univerzální, že se ani nedivíme, že se konzumovala před 20 miliony let. Stopy luštěnin byly nalezeny v hrobkách faraonů, a dokonce se o nich zmiňuje i Starý zákon. Například v starověkém Římě s oblibou podle luštěnin vytvářeli jména.

Jednoduchá příprava

Salát s luštěninami a olivovým olejem tvoří zdravé a plnohodnotné jídlo, které snižuje glykemický index, pomáhá fungování střev díky velkému podílu vlákniny.
V jídelníčku by se měly objevovat alespoň 2x týdně. Během sezóny lze používat luštěniny v čerstvé formě. Ty sušené nejprve důkladně propláchněte vodou, aby se odstranil prach a před vařením namočte, aby se zkrátila doba vaření. Luštěniny se vaří ve větších hrncích se silným dnem na mírném ohni po nezbytně nutnou dobu, která je potřeba, aby luštěnina změkla. Nejdéle se vaří fazole a potom cizrna. Sůl se přidává až po uvaření.

lusk hrášku

Pestrost

Například fazolí existuje na světě přes 500 druhů. Tato chutná luštěnina snižuje hladinu cukru. Vláknina stimuluje metabolismus a zajišťuje pocit sytosti. Fazole jsou močopudné, což se využívá v léčitelství. Z rozemletých fazolí se připravuje mouka oblíbená ve vegetariánské kuchyni.
Cizrna je bohatá na bílkoviny a na železo. Je hodně kalorická a obsahuje aminokyseliny se serotinem, který je známý jako látka pro dobrou náladu. Stopy o existenci cizrny sahají až do doby bronzové. Mouka z cizrny se používá v bezlepkové dietě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru