Sport patří odedávna k nejoblíbenějším volnočasovým aktivitám. A vzhledem k tomu, že lidé rádi porovnávají své schopnosti s těmi ostatními, pořádají se různá sportovní utkání a klání. K těm neprestižnějším patří olympijské hry.
- Alternativou pro sportovce s trvalým hendikepem je paralympiáda.
Paralympijské hry se pořádají jednou za čtyři roky a jejich slavnostní zahájení se koná po olympijských hrách. Ačkoliv se po povědomí širší veřejnosti dostaly teprve nedávno, jejich historie je velice dlouhá a zajímavá.
- První organizované soupeření zdravotně postižených sportovců se odehrálo už roku 1948.
- Šlo v podstatě o soutěž veteránů z druhé světové války, kteří byli upoutáni na invalidní vozík.
K paralympiádě ale byla ještě dlouhá cesta, na kterou vykročil vedoucí rehabilitačního ústavu Ludwig Guttmann v Aylesbury (Anglie).Myšlenka se natolik ujala, že už roku 1952 se k soutěžím přidali hendikepovaní sportovci z Nizozemí. Tím se z místního sportovního klání stala mezinárodní soutěž.
Svět sportu přijal i tělesně postižené
Rok 1960 byl naprosto přelomový. V Římě se konaly první paralympijské hry, na které se nominovalo 400 sportovců z 23 zemí světa. Guttmanův sen se splnil. Tento, v dobrém slova smyslu, tvrdohlavý muž se ve svých šedesáti letech dočkal a mohl si gratulovat, že se díky jeho myšlence na tělesně postižené začalo pohlížet zcela novým pohledem. A nejen to. Celé řadě doživotně hendikepovaným lidem se konečně otevřel svět sportu a oni mohli dokázat, že i se zdravotním omezením se dá bojovat a plnohodnotně žít. Paralympijským hrám se také proto říká „hry silné vůle“. Roku 1976 jsou založené i zimní paralympijské hry.
- Dnes je paralympiáda vnímána stejně jako klasická olympiáda.
- Jakékoliv rozdíly se stírají a všichni sportovci jsou ubytováni v jedné vesnici.
O tom, že myšlenka paralympijských her naprosto přesáhla své hranice, svědčí i fakt, že letních paralympijských her v Londýně (2012) se účastnilo 164 zemí ve dvaceti sportech. Přihlášených sportovců bylo 4302.