Vesmír nás nepřestane nikdy fascinovat a okouzlovat. Stačí si v některý jasný večer vyjít ven a zvednout hlavu. Každého z nás v tu chvíli napadne něco jiného.
- Pokud máme umělecké sklony, pak budeme přemýšlet většinou o věcech, které jsou spojené s romantikou a tajemnem.
- Technicky zaměření lidé uvidí celou řadu planet, které by jistě stály za prozkoumání.
Někteří lidé mají to štěstí, že nemusejí jen hledět směrem vzhůru, ale mohou se přímo výzkumu zúčastnit.Není tomu tak dlouho, co se na Měsíc vypravila čínská robotická sonda s cílem dopravit na Zemi vzorky hornin a prachu. Přes sto hodin mířila sonda na Měsíc a hned se pustila do sbírání vzorků. Když „uloupila“ z povrchu měsíce dva kilogramy materiálu, mohla se vydat na zpáteční cestu.
- V okamžiku, kdy sonda dosedla na místo určení, mohla se Čína radovat z velkého úspěchu.
- Stala se třetí zemí, která žádané vzorky přivezla.
- Jejími předchůdci byly pochopitelně Spojené státy a Rusko.
Ne vždy ale ve vědeckém světě jde především o prvenství. V tomto případě jsou všechny tři výpravy stejně důležité. Každá z nich totiž odebrala vzorky jiného typu. Například Čína dopravila na naši planetu ke zkoumání vzorky z mladší doby nežli předchozí výpravy.
- Podrobný výzkum všech tří vědeckých týmů by mohl tedy zodpovědět mnoho zajímavých otázek.
Výzkum vesmíru jde stále kupředu
Čína udělala v oblasti vesmírných výzkumů velký krok kupředu. V současné době se chystá vyslat na Mars robotické vozítko, které bude poháněné solární energií. Je určeno ke sbírání vědeckých dat.
- Amerika pochopitelně nemůže zůstat pozadu a plánuje vyslání mohutného šestikolového vozítka Perseverance.
Tento průzkum rudé planety má za úkol zjistit údaje o klimatu a geologickém složení Marsu. Nejen měsíc a Mars jsou cílem vesmírných misí. Před několika lety například dorazila americká sonda na planetku Bennu, která by mohla pomoci zodpovědět některé otázky ohledně zrodu života a vzniku vesmíru.