Středomořská strava: pomocník proti stárnutí

Co už víme

Ze studií vyplývá, že lidé žijící v blízkosti Středozemního moře žijí déle a trpí méně rakovinou a kardiovaskulárním onemocněním.
Lidé z těchto oblastí jsou velmi aktivní, kontrolují si váhu, konzumují mnohem méně červeného masa, cukru a nasycených tuků. Středomořská strava nabízí řadu zdravotních benefitů, včetně hubnutí, zdravého srdce a menší riziko rakoviny nebo cukrovky.

zelenina na talíři

A jak se stravujeme my?

Naše strava je velice chutná a kořeněná. Je založená na mase, produktech z bílé mouky, smažených pokrmech, cukrech a tucích. Je třeba si uvědomit že středomořská strava nikdy nebude fungovat, pokud ji máte občas. Když jeden den odlehčíte jídelníček a druhý den si dopřejete pečený bůček, tak vám zdravá strava moc nepomůže. Pokud chcete něco pro zdraví udělat, musí se středomořská strava proměnit v životní styl.

zeleninové pokrmy

Co jsou zdravé potraviny

V klasifikaci vhodných potravin jsou na prvním místě potraviny rostlinného původu. Jde o zeleninu, ovoce, hlízy, kořeny, klíčky. Vhodné jsou i celozrnné cereálie. Obilniny v celozrnné verzi mají větší obsah vlákniny a nižší glykemický index.
Jako zdroje bílkovin se opět upřednostňují ty rostlinného původu. Jsou v semenech a luštěninách.
Přínosné jsou i čerstvé sýry, jogurt, nízkotučný tvaroh nebo vejce.
Z tuků vládne samozřejmě za studena lisovaný olivový olej. Jako koření se hojně využívají aromatické bylinky.
Ve vhodnosti potravin následují ryby a potom maso, samozřejmě raději bílé. Mělo by se jíst jen občas a v menším množství.
Pouze příležitostně se doporučuje konzumace sladkostí, sycených slazených nápojů, lihovin (kromě vína), dipy bohaté na tuky, majonéza atd.
Dalším aspektem je konzumace lokálních sezónních potravin. Má to svoji logiku. Většina lokálních potravin je čerstvá, nemusí být tedy zatížená konzervačními látkami, aby se prodloužila trvanlivost.
Pokud jde o období, kdy v našich klimatických podmínkách moc čerstvých potravin není, tak dobrá volba jsou potraviny v BIO kvalitě. Pochází z ekologického zemědělství bez chemického ošetření a bez přídavků příchutí, barev a konzervačních látek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru