Atletika zahrnuje celou řadu sportovních disciplín. Některé jsou zaměřené na vytrvalost a pro jiné potřebujete spíše silné paže. Jednou z takových je také vrh koulí.
-
Tato atletická disciplína je velice stará.
- Cíl je jednoduchý.
- Je nutné vrhnout kouli co nejdál.
Je k tomu zapotřebí nejen dostatečná síla v rukou, ale také dobrá taktika.Ta spočívá v postavení sportovce. Koulař se postaví do zadní poloviny vrhačského kruhu. Kruh má průměr 2, 135 m a z jedné strany má výseč, čímž je určen směr letu koule.
- Vrhač stojí zády k této výseči.
- Kouli si přiloží ke krku a obrátí se směrem ke zmíněné výseči.
Vrh koulí je možné uskutečnit dvěma různými způsoby.Buď popsaným způsobem, kdy je koule odmrštěna od krku anebo technikou, která připomíná hod diskem. Zvládnutí této techniky většinou zajistí delší hod.
Koulí se nesmí házet
Vrhačský kruh je rozdělen bílou čárou na dvě poloviny. Zadní část sportovec opustí ve chvíli, kdy odmrští kouli. Stačí, pokud překročí jednou nohou. Koule rozhodně není lehkým sportovním náčiním.
- Koule pro muže váží 7,26 kg s průměrem 13 cm.
- Koule pro ženy je subtilnější. Váží 4 kg a má průměr 11 cm.
Podle regulí není povolen hod, ale pouze vrh. Při závodech probíhají tři pokusy. Nejúspěšnější sportovci postupují do finále, kde na ně opět čekají tři pokusy. Vzhledem k tomu, že je koule velice těžká a může dojít při vrhu k lidské chybě, je nutná zvýšená bezpečnost i pro přihlížející. Ta spočívá v tom, že je nutné neustále sledovat vrhače před i po odhození koule. Tím pádem je jasné, že je zapotřebí stále být otočen čelem k vrhačskému kruhu.
- V této sportovní disciplíně jsme měli vždy dobré výsledky.
- A to i mezi ženami.
Naší nejznámější koulařkou je bezesporu Helena Fibingerová, která v srpnu roku 1977 překonala světový rekord na otevřeném stadionu v Nitře. Její výkon 22, 32 metru dodnes nebyl překonán.